Tekstynas

Projekto metu sudarytas pirmasis XIX a. lietuvių grožinės literatūros tekstynas. Tekstynas apima iškiliausių lietuvių rašytojų, gyvenusių ir kūrusių XIX a., grožinės literatūros kūrinius: V. Kudirkos (1858–1899), V. Pietario (1850–1902), M. Valančiaus (1801–1875) ir Žemaitės (1845–1921). Tekstyną sudaro 342039 žodžiai. Pagal autorius tekstynas padalytas į keturis patekstynius. Tokia tekstyno sandara leidžia gilintis į kiekvieno iš šių rašytojų indėlį atskirai, palengvina medžiagos prienamumą ir analizę, bet tuo pat metu leidžia tirti ir visus tekstus kaip visumą. Sudarytas tekstynas neanotuotas. Šio tekstyno svarba yra ne tik literatūros tyrinėtojams, lingvistams, kitų sričių tyrėjams, bet ir visai kultūrinei bendruomenei, nes jis padeda išlaikyti ir puoselėti lietuvių literatūros ir kalbos paveldą.

Tekstynas sudarytas iš kūrinių perlaidų, kurios labiausiai atitiko originalo tekstus. Atlikta tekstologinė įvairių perlaidų analizė ir, atsižvelgiant į rankraštinę medžiagą, esančią Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių ir retų spaudinių skaityklose bei suskaitmenintuose Vilniaus universiteto bibliotekos ir ePaveldo (https://www.epaveldas.lt/main) kataloguose, buvo atrinkti kūrinių leidimai. Kadangi tekstynas buvo sudarytas lietuvių kalbos dalelyčių tyrimui atlikti, visų pirma buvo analizuojamos dalelyčių formos įvairiuose leidimuose.

Tekstynas prieinamas adresu https://midas.lt/public-app.html#/researches/private?name=10.18279%2FMIDAS.LT-LIT-19.243978&lang=lt

Tirtų semantinių grupių dalelyčių inventorius XIX a. grožinės literatūros tekstyne:

KLAUSIAMOSIOS DALELYTĖS: ar, argi, bau, be, begu, bene, gal, galgi, jaugi kasžin, kažin, kaži, kiba, rasi

ATLIEPIAMOSIOS DALELYTĖS: aha, je, kad, na, ne, no, nu, taip, teip

PARODOMOSIOS DALELYTĖS: tai, taigi, tasis, va, ot, vot, štai, šitai, šit, antai, aure

EMOCINĖS DALELYTĖS: o, nagi, ogi, ugi, vai, ei